Nieuws
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERS

KLM boekt 458 miljoen euro, 5.000 banen weg: 1.000 verdwijnen helemaal

Door , met de Airwork-redactie
25 bronnen · 5 nov, 09:39 · bijgewerkt

VOLGENDE STAP · ANTWOORDWat kost het om piloot bij KLM te worden?Het antwoord uit de kennisbank, met bronnen
Airbus A321neo van KLM in blauwe KLM-kleuren aan een vliegtuigslurf bij de gate op Schiphol
Een Airbus A321neo van KLM, het type dat in de Europese vloot blijft, aan de gate op Schiphol (archieffoto). Foto: VynedJ via Wikimedia Commons · CC BY 4.0
IN HET KORT
  • KLM Groep boekte in het derde kwartaal van 2026 een bedrijfsresultaat van 458 miljoen euro, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder, bij een marge van 11,4 procent.13
  • Over de eerste negen maanden is de marge 4,8 procent; KLM wil naar ruim 8 procent en het jaarresultaat met 1 miljard euro verbeteren tot 1,4 miljard euro.312
  • Het aantal arbeidsplaatsen bij KLM daalt met bijna 15 procent: van de circa 5.000 banen wordt het grootste deel elders of anders uitgevoerd en verdwijnen er circa 1.000 helemaal.2
  • KLM faseert de Boeing 737 en de Embraer E190 uit, houdt de A321neo en kiest voor E195-E2's in plaats van de geplande A320's.2
  • De cao's voor cabinepersoneel en grondpersoneel en de vliegerscao uit het principeakkoord lopen tot en met 28 februari 2027; KLM wil in 2028 minstens 8 procent productiever zijn.1718192

KLM Groep heeft in het derde kwartaal van 2026 een bedrijfsresultaat van 458 miljoen euro behaald, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder 1. Toch is dat volgens KLM niet genoeg. Tegelijk met de cijfers maakte de maatschappij bekend dat het aantal arbeidsplaatsen bij KLM met bijna 15 procent daalt 2. Van de circa 5.000 banen wordt het werk grotendeels elders of op een andere manier gedaan: in samenwerking met cateraar gategroup, door een externe grondafhandelaar of bij Air France-KLM. Circa 1.000 banen verdwijnen helemaal door een hogere productiviteit 2. Over de eerste negen maanden is de marge 4,8 procent, terwijl KLM naar ruim 8 procent wil 31.

Van de circa 5.000 banen gaat het om 1.250 banen bij KLM Catering Services, naar schatting 800 bij Ground Services en 2.000 die naar Air France-KLM verhuizen, waarvan 1.500 bij klantcontactcentrum Cygnific 2. Voor de circa 1.000 banen die door de productiviteitsstijging verdwijnen, noemt KLM geen verdeling over afdelingen; aantallen voor cockpit of cabine staan niet in de aankondiging 2. Wel schrijft KLM dat het tekort aan vliegers en onderhoudspersoneel grotendeels is opgelost 2. De omzet steeg in het kwartaal met 11,7 procent naar 4.011 miljoen euro en de operationele marge kwam uit op 11,4 procent 3.

Bedrijfsresultaat Q3458 mln euro
Marge Q311,4%
Marge eerste negen maanden4,8%
Back on Track750 mln euro
Banen bij KLMcirca 5.000
Arbeidsafspraken lopen af28 februari 2027

De kerncijfers van KLM Groep

KLM Groep, met KLM, KLM Cityhopper, Transavia Nederland en Martinair, rapporteert sinds de halfjaarcijfers volgens de nieuwe verslaggevingsstandaard IFRS 18. Het bedrijfsresultaat heet daardoor "aangepast bedrijfsresultaat" (adjusted operating profit); de cijfers over 2025 zijn met terugwerkende kracht aangepast 1. De omzet over het derde kwartaal van 2025 komt uit de kwartaalpresentatie van vorig jaar 4. Passagiers, stoelkilometers en vracht in de tabel gaan over het netwerk van KLM, zonder Transavia. De capaciteit van heel KLM Groep groeide in het kwartaal met 3,4 procent 5.

KLM GroepQ3 2026Q3 2025Verschil
Omzet4.011 mln euro3.592 mln euro+11,7%
Bedrijfsresultaat458 mln euro352 mln euro+106 mln euro
Operationele marge11,4%9,8%+1,6 procentpunt
Passagiers KLM-netwerk9,67 mln9,30 mln+4,0%
Stoelkilometers KLM-netwerk30,3 mld29,4 mld+3,1%
Bezettingsgraad KLM-netwerk89,9%89,8%+0,1 procentpunt
Vracht KLM (tonkilometers)867 mln750 mln+15,7%
Beladingsgraad vracht KLM53,9%48,7%+5,2 procentpunt

De cijfers in deze tabel komen uit het persbericht van KLM en de tabellen van Air France-KLM 134.

Eerste negen maanden20262025Verschil
Bedrijfsresultaat526 mln euro328 mln euro+198 mln euro
Operationele marge4,8%3,3%+1,5 procentpunt
Passagiers KLM-netwerk26,76 mln25,85 mln+3,5%
Stoelkilometers KLM-netwerk87,4 mld83,8 mld+4,3%

Over de eerste negen maanden steeg de omzet met 9,4 procent naar 10.865 miljoen euro bij een capaciteitsgroei van 4,3 procent 13. Een nettoresultaat van KLM Groep staat niet in de publicaties van KLM en Air France-KLM over dit kwartaal.

Hogere ticketopbrengsten en minder ingehuurde toestellen

Volgens Air France-KLM ving KLM de hogere brandstofkosten op met een sterke omzetgroei bij Passage en Cargo 3. De brandstofrekening van KLM steeg in het kwartaal met 29,5 procent naar 842 miljoen euro 3. De kosten per eenheid daalden vooral door een betere inzet van de vloot en veel lagere kosten voor het inhuren van toestellen met bemanning (wet lease). De onderhoudskosten stegen licht 3. De personeelskosten namen met 2,7 procent toe tot 1.038 miljoen euro; de productiviteitswinst uit het verbeterprogramma Back on Track hield de hogere loonkosten volgens Air France-KLM in toom 3. Back on Track heeft inmiddels 750 miljoen euro opgeleverd 1.

KLM vervoerde in het derde kwartaal 9,67 miljoen passagiers, 4,0 procent meer dan een jaar eerder. Op de intercontinentale routes groeide het aantal passagiers met 1,8 procent, binnen Europa met 4,9 procent 3. Over de eerste negen maanden drukten annuleringen van vluchten van en naar het Midden-Oosten en de hogere brandstofkosten op het resultaat van Passage 1. In Oost-Afrika had KLM last van de gevolgen van ebola, schrijft Air France-KLM 3.

Cargo presteerde volgens KLM sterk dankzij extra beschikbare vrachtcapaciteit, een stabiele bedrijfsvoering, goede opbrengsten en strakke kostenbeheersing 1. Het vrachtvervoer van KLM groeide met 15,7 procent en de beladingsgraad steeg met 5,2 procentpunt naar 53,9 procent 3. Air France-KLM wijst op verladers die door verstoringen rond het Suezkanaal en de Straat van Hormuz van zeevracht overstapten op luchtvracht 3.

Brouns: marge moet naar ruim 8 procent

"Het derde kwartaal is traditioneel ons sterkste kwartaal. Dit is de periode waarin we ons geld verdienen. Maar zelfs in een zeer gunstige markt, met hoge ticketopbrengsten en met de resultaten van Back on Track, blijft onze winstmarge te laag", zegt financieel directeur Bas Brouns 1. Volgens hem moet die marge "echt naar ruim 8%" 1. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat de structurele problemen niet zijn opgelost: "De brandstofprijzen zetten het resultaat onder druk, onze kostenbasis blijft te hoog en de operatie is te kwetsbaar om te kunnen blijven investeren en te concurreren." 1

Een rekenvoorbeeld op basis van de omzet over de eerste negen maanden 3: bij een marge van 8 procent zou het bedrijfsresultaat ongeveer 870 miljoen euro zijn geweest, circa 340 miljoen euro meer dan de 526 miljoen euro die KLM behaalde. De cijfers over het eerste halfjaar staan in de analyse van oktober. Eerder verschenen artikelen over de wintervluchten die KLM vooraf schrapt en over het OVV-onderzoek naar de brandende powerbank op KL735.

KLM blijft achter bij Air France

Q3 2026OmzetBedrijfsresultaatMargeMarge t.o.v. Q3 2025
Air France-KLM9.916 mln euro1.346 mln euro13,6%+0,3 procentpunt
Air France Groep6.002 mln euro811 mln euro13,5%-0,7 procentpunt
KLM Groep4.011 mln euro458 mln euro11,4%+1,6 procentpunt
Transavia (NL en FR)1.371 mln euro223 mln euro16,3%-1,2 procentpunt

De cijfers in deze tabel komen uit het kwartaalbericht van Air France-KLM 3. Air France-KLM als geheel boekte een bedrijfsresultaat van 1.346 miljoen euro, 126 miljoen euro meer dan een jaar eerder. De nettowinst van de groep kwam uit op 938 miljoen euro, tegen 768 miljoen euro in het derde kwartaal van 2025 3. De opbrengst per stoelkilometer steeg bij constante wisselkoersen met 7,0 procent, terwijl de kosten per eenheid met 0,1 procent stegen en daarmee vrijwel gelijk bleven 3.

Bij Air France bleef het bedrijfsresultaat met 811 miljoen euro ongeveer gelijk, maar daalde de marge met 0,7 procentpunt omdat de kosten per eenheid sneller stegen dan de opbrengsten 3. KLM haalde een lagere marge dan Air France, maar verbeterde wel met 1,6 procentpunt. Over de eerste negen maanden komt Air France uit op 6,6 procent en KLM op 4,8 procent 3. Volgens Air France-KLM zijn de stappen van Back on Track nog niet genoeg om de doelmarge van meer dan 8 procent te halen 3.

Transavia onder druk, onderhoud verbetert

Transavia staat volgens KLM financieel onder druk door felle concurrentie op vakantiebestemmingen, hoge brandstofkosten en operationele uitdagingen 1. In de cijfers van Air France-KLM wordt Transavia Nederland samengeteld met Transavia Frankrijk. Samen boekten ze in het derde kwartaal een bedrijfsresultaat van 223 miljoen euro, maar over de eerste negen maanden een verlies van 42 miljoen euro 3. De opbrengst per stoelkilometer daalde in Nederland en steeg in Frankrijk; de kostendaling kwam vooral van Transavia Nederland 3. Begin oktober maakte Transavia een bezuinigingsprogramma bekend om de marge van 1 procent naar minstens 8 procent te brengen 6.

Bij Engineering & Maintenance verbeterde het financiële resultaat, al blijven tekorten in de wereldwijde toeleveringsketen een uitdaging bij het onderhoud van vliegtuigen 1. Het gezamenlijke onderhoudsbedrijf AFI KLM E&M boekte in het derde kwartaal een bedrijfsresultaat van 75 miljoen euro 5 en wees vooral op de leveringsproblemen rond GE90-motoren 3. Lees ook: voorstel om KLM E&M vanuit Parijs aan te sturen.

Kasstroom, schuld en investeringen

Kasstroom en schuld publiceert Air France-KLM op groepsniveau. Over de eerste negen maanden kwam de aangepaste operationele vrije kasstroom, zonder eenmalige posten, uit op 1.354 miljoen euro, 570 miljoen euro meer dan een jaar eerder 3. Dat kwam vooral door ruim 300 miljoen euro lagere netto-investeringen, mede dankzij een afspraak tussen KLM en Schiphol 3. Op 29 mei sloten KLM en Schiphol een overeenkomst over de verhuizing van onder meer de vrachtgebouwen, het cateringgebouw en het kantoorgebouw Topside. Schiphol betaalt KLM daarvoor ongeveer 0,5 miljard euro, waarvan 0,3 miljard euro al is ontvangen 3.

De nettoschuld van de groep steeg sinds eind 2025 van 8.392 naar 8.757 miljoen euro, vooral door de terugbetaling van een hybride lening van 498 miljoen euro 3. De verhouding tussen nettoschuld en aangepaste EBITDA bleef 1,6. De groep had eind september 10,56 miljard euro aan kasmiddelen en ongebruikte kredietlijnen 3. Van de betalingen die in de coronatijd zijn uitgesteld, moet KLM in 2026 nog 75 miljoen euro voldoen en in 2027 nog 241 miljoen euro 3. Voor heel 2026 verwacht de groep minder dan 3 miljard euro aan netto-investeringen en een brandstofrekening van 9,2 miljard dollar, 2,3 miljard dollar meer dan in 2025 3.

Schiphol: duurdere havengelden en een plafond van 478.000 vluchten

In oktober 2024 noemde KLM de aangekondigde stijging van de havengelden met 41 procent onredelijk en onverstandig ("unreasonable and unwise"): volgens de maatschappij wordt Schiphol daarmee de op één na duurste luchthaven van Europa 7. Bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven verzet KLM zich nu ook tegen een bijdrage aan het Omgevingsfonds Schiphol 8. Meer daarover staat in het artikel over de havengelden. Op groepsniveau daalden de landingsgelden en heffingen voor luchtverkeersdiensten in het derde kwartaal licht, van 638 naar 628 miljoen euro 3.

Sinds 1 november mag Schiphol maximaal 478.000 commerciële vliegtuigbewegingen per gebruiksjaar afhandelen, waarvan maximaal 27.000 tussen 23.00 en 07.00 uur 9. Het nieuwe luchthavenbesluit maakt groei naar 500.000 vluchten in stappen mogelijk, maar die groei gaat niet automatisch in 9. Meer over het aantal vluchten staat in het artikel over de krimp van Schiphol. Voor de zomer van 2027 gelden nieuwe parameters voor de ochtendpiek; de slotcoördinator heeft een procedure klaarliggen voor het geval niet alle slots met historische rechten kunnen worden toegewezen 10. KLM wil het netwerk van 160 directe bestemmingen vanaf Schiphol behouden 2.

Herstelplan: 1 miljard euro meer resultaat en 8 procent productiever

Om te kunnen investeren in de vloot, het aanbod voor klanten en het personeel moet het jaarlijkse resultaat volgens KLM met 1 miljard euro stijgen naar 1,4 miljard euro 2. NU.nl schreef dat KLM 5.000 banen schrapt, "gelijk aan bijna 15 procent van het personeelsbestand" 11. Volgens KLM verdwijnen er daarvan circa 1.000 helemaal; de rest wordt elders uitgevoerd 2. Lees ook: wat de banenplannen betekenen voor piloten en cabinepersoneel. KLM wil in 2028 minstens 8 procent productiever zijn, met een zeer gematigde loonontwikkeling 2. Volgens De Telegraaf moet het vliegend personeel daarvoor meer uren gaan werken 12.

Minder vliegtuigtypen in Europa

KLM faseert de Boeing 737 en de Embraer E190 de komende jaren uit. De A321neo blijft, maar in plaats van de geplande A320's komen kleinere Embraer E195-E2's, waardoor KLM Cityhopper een grotere rol krijgt 2. De bestelde Airbus-toestellen worden volgens NU.nl elders binnen Air France-KLM gebruikt 11. Op 30 september had KLM, inclusief Cityhopper en Martinair, 186 toestellen in de vloot. Daarvan waren er 38 Boeing 737's, 17 A321neo's, 25 E195-E2's, 16 E190's en 17 E175's 3.

Volgens De Telegraaf gaat het om twintig E195-E2's in plaats van Airbus-toestellen en heeft KLM nog 25 opties op de E2 12. In de E2 passen volgens de krant 25 procent minder passagiers dan in de A320 en de 737 12. Op de intercontinentale routes begon de eerste Airbus A350-900 van KLM op 30 oktober met passagiersvluchten, als eerste naar Toronto; daarna volgen Montreal, Kilimanjaro, Dar es Salaam, Nairobi en Zanzibar 13. Hoe KLM-vliegers aan het nieuwe type wennen, staat in het artikel over de oefenvluchten naar Stavanger. Meer over de werkgevers staat in de antwoorden over KLM Cityhopper als werkgever voor piloten en KLM als werkgever voor piloten.

De werving van niet-operationeel personeel ligt bij Air France-KLM stil 3. Voor 2026 verwacht de groep ongeveer 2 procent meer capaciteit: intercontinentaal ongeveer 2 procent meer, op de korte en middellange afstand van het netwerk ongeveer 1 procent minder en bij Transavia ongeveer 8 procent meer 3. Staat er geen vacature voor verkeersvlieger open, dan heeft solliciteren volgens KLM geen zin 14. Ervaren vliegers die solliciteren hebben volgens KLM onder meer minstens 500 uur op een meermotorig toestel van 5.700 kilogram of zwaarder nodig, waarvan 150 uur in de commerciële luchtvaart in de twaalf maanden voor de sollicitatie 14.

De KLM Flight Academy blijft opleiden. Op 2 maart begon klas 26-1; begin juni volgde klas 26-2, met twee vrouwen en negentien mannen 15. Volgens de school zijn de afgestudeerden van de klassen 21-3 en 22-1 allemaal bij KLM in dienst getreden 15. De opleiding begint met negen maanden theorie, gevolgd door zes maanden training op de DA40, het meermotorige deel op de DA42 en de eindopleiding op Schiphol 15. Hoe de toelating verloopt, staat op de pagina over de KLM Flight Academy-selectie en op de pagina van de KLM Flight Academy. Hoeveel kandidaten de selectie halen, staat in het antwoord over de slagingskans.

Bij Transavia bestond de vloot op 20 oktober uit 20 Airbus A321neo's en 33 Boeing 737's 16. Transavia Nederland en Transavia Frankrijk stappen allebei over van de 737 op de A320neo-familie 3. Meer over de werkgever staat in het antwoord over Transavia als werkgever voor piloten. Meer over de leiding staat in het artikel over de nieuwe Transavia-topman.

Engineering & Maintenance richt zijn kennis, mensen en middelen meer op de vloot van de toekomst en bouwt het onderhoud aan de uit te faseren toestellen versneld af 2. KLM is van plan de aansturing van Engine Services en Component Services nauwer aan te laten sluiten bij Air France-KLM 2. Of vliegtuigmonteur worden een goede keuze is, staat in het antwoord over dat vak. Voor het cabinepersoneel noemt KLM in de aankondiging geen aantallen 2; over het werk aan boord gaat de pagina over het beroep van stewardess.

Arbeidsafspraken bij KLM lopen tot 28 februari 2027

De cao voor KLM-vliegers waarover VNV en KLM op 1 juni een principeakkoord bereikten, loopt tot en met 28 februari 2027. Daarin staat per 1 januari 2027 een loonstijging van 1,5 procent die is gekoppeld aan productiviteitsmaatregelen 17. Het onderhandelingsresultaat voor de cabine-cao heeft ook een looptijd tot en met 28 februari 2027 18, net als de cao voor het grondpersoneel 19. KLM wil met de vakbonden nieuwe cao-afspraken maken die toekomstbestendig zijn 2.

Bonden kritisch, beurs positief

"Een sterke luchtvaartmaatschappij bouw je niet door banen te schrappen en werk uit te besteden", zegt Egon Groen, bestuurder van FNV KLM-Grondpersoneel 20. CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah: "We delen de ambitie om KLM sterker en robuuster te maken. Maar met de keuzes die KLM nu maakt betalen de werknemers dus de prijs." 21 Het ministerie van Financiën, grootaandeelhouder van KLM, laat weten dat het "van belang" is dat KLM de financiële positie versterkt 22. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat: "Een financieel weerbaar KLM en Schiphol zijn erg belangrijk voor de verbondenheid van Nederland en het verdienvermogen van de Nederlandse economie." 11

Het bedrijfsresultaat van Air France-KLM lag boven de verwachting van analisten, die op iets minder dan 1,1 miljard euro rekenden 23. Op de beurs in Parijs stond het aandeel Air France-KLM om 09.19 uur op 12,755 euro, 13,1 procent boven de slotkoers van woensdag van 11,275 euro 24.

Wat nu: jaarcijfers, cao-overleg en Schiphol

Air France-KLM publiceert de jaarcijfers over 2026, met daarin het vierde kwartaal, op 25 februari 2027 25. Op 28 februari 2027 eindigt de looptijd van de cao's van cabinepersoneel, grondpersoneel en vliegers 171819. Voor het vierde kwartaal heeft de groep 62 procent van het brandstofverbruik afgedekt, voor 2027 54 procent 3. De uitbreiding van de groep met SAS ligt nog bij de Europese Commissie 2; meer daarover in het artikel over de SAS-overname. Op Schiphol volgt de slotverdeling voor de zomer van 2027 onder de nieuwe piekparameters 10. Welke routes de A350 als eerste vliegt, staat in het overzicht van de eerste A350-routes.

VRAGEN VAN LEZERSKan ik op mijn negentiende meteen selectie doen bij een vliegschool of kan ik beter eerst een andere opleiding doen?Klopt het dat Lufthansa CityLine kandidaten financieel ondersteunt in plaats van te laten betalen voor hun selectie en opleiding?Moet overkomend Martinair-cabinepersoneel bij de KLM onderaan de senioriteit instromen of niet?

Praat mee

Reageren kan met een gratis account; je volgt het gesprek daarna automatisch.

Nog geen reacties. Wat vind jij ervan?

Meer over airlines en werkgevers

NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSRyanair sluit de bag drop vanaf 10 november een uur voor vertrek
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSKLM krimpt met 5.000 banen, 1.000 verdwijnen door productiviteit
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSSingapore Airlines geraakt door datalek Amadeus: 46.000 boekingen
Stel een vraag over dit artikel
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERS

KLM boekt 458 miljoen euro, 5.000 banen weg: 1.000 verdwijnen helemaal

Het bedrijfsresultaat van KLM Groep steeg in het derde kwartaal met 106 miljoen euro, maar over de eerste negen maanden is de marge 4,8 procent, ver onder de ruim 8 procent die KLM wil. Bijna 15 procent van de arbeidsplaatsen gaat weg bij KLM; circa 1.000 banen verdwijnen helemaal, het werk van de rest wordt elders gedaan. Wat er bekend is over vloot, opleiding en cao's voor piloten, cabinepersoneel en technici.

Door , met de Airwork-redactie · op basis van 25 bronnenGepubliceerd do 5 nov 2026, 09:39 · bijgewerkt do 5 nov · 09:50 · 12 min lezen
VOLGENDE STAP · ANTWOORDWat kost het om piloot bij KLM te worden?Het antwoord uit de kennisbank, met bronnen
Airbus A321neo van KLM in blauwe KLM-kleuren aan een vliegtuigslurf bij de gate op Schiphol
Een Airbus A321neo van KLM, het type dat in de Europese vloot blijft, aan de gate op Schiphol (archieffoto). Foto: VynedJ via Wikimedia Commons · CC BY 4.0
IN HET KORT
  • KLM Groep boekte in het derde kwartaal van 2026 een bedrijfsresultaat van 458 miljoen euro, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder, bij een marge van 11,4 procent.13
  • Over de eerste negen maanden is de marge 4,8 procent; KLM wil naar ruim 8 procent en het jaarresultaat met 1 miljard euro verbeteren tot 1,4 miljard euro.312
  • Het aantal arbeidsplaatsen bij KLM daalt met bijna 15 procent: van de circa 5.000 banen wordt het grootste deel elders of anders uitgevoerd en verdwijnen er circa 1.000 helemaal.2
  • KLM faseert de Boeing 737 en de Embraer E190 uit, houdt de A321neo en kiest voor E195-E2's in plaats van de geplande A320's.2
  • De cao's voor cabinepersoneel en grondpersoneel en de vliegerscao uit het principeakkoord lopen tot en met 28 februari 2027; KLM wil in 2028 minstens 8 procent productiever zijn.1718192

KLM Groep heeft in het derde kwartaal van 2026 een bedrijfsresultaat van 458 miljoen euro behaald, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder 1. Toch is dat volgens KLM niet genoeg. Tegelijk met de cijfers maakte de maatschappij bekend dat het aantal arbeidsplaatsen bij KLM met bijna 15 procent daalt 2. Van de circa 5.000 banen wordt het werk grotendeels elders of op een andere manier gedaan: in samenwerking met cateraar gategroup, door een externe grondafhandelaar of bij Air France-KLM. Circa 1.000 banen verdwijnen helemaal door een hogere productiviteit 2. Over de eerste negen maanden is de marge 4,8 procent, terwijl KLM naar ruim 8 procent wil 31.

Van de circa 5.000 banen gaat het om 1.250 banen bij KLM Catering Services, naar schatting 800 bij Ground Services en 2.000 die naar Air France-KLM verhuizen, waarvan 1.500 bij klantcontactcentrum Cygnific 2. Voor de circa 1.000 banen die door de productiviteitsstijging verdwijnen, noemt KLM geen verdeling over afdelingen; aantallen voor cockpit of cabine staan niet in de aankondiging 2. Wel schrijft KLM dat het tekort aan vliegers en onderhoudspersoneel grotendeels is opgelost 2. De omzet steeg in het kwartaal met 11,7 procent naar 4.011 miljoen euro en de operationele marge kwam uit op 11,4 procent 3.

De kerncijfers van KLM Groep

KLM Groep, met KLM, KLM Cityhopper, Transavia Nederland en Martinair, rapporteert sinds de halfjaarcijfers volgens de nieuwe verslaggevingsstandaard IFRS 18. Het bedrijfsresultaat heet daardoor "aangepast bedrijfsresultaat" (adjusted operating profit); de cijfers over 2025 zijn met terugwerkende kracht aangepast 1. De omzet over het derde kwartaal van 2025 komt uit de kwartaalpresentatie van vorig jaar 4. Passagiers, stoelkilometers en vracht in de tabel gaan over het netwerk van KLM, zonder Transavia. De capaciteit van heel KLM Groep groeide in het kwartaal met 3,4 procent 5.

KLM GroepQ3 2026Q3 2025Verschil
Omzet4.011 mln euro3.592 mln euro+11,7%
Bedrijfsresultaat458 mln euro352 mln euro+106 mln euro
Operationele marge11,4%9,8%+1,6 procentpunt
Passagiers KLM-netwerk9,67 mln9,30 mln+4,0%
Stoelkilometers KLM-netwerk30,3 mld29,4 mld+3,1%
Bezettingsgraad KLM-netwerk89,9%89,8%+0,1 procentpunt
Vracht KLM (tonkilometers)867 mln750 mln+15,7%
Beladingsgraad vracht KLM53,9%48,7%+5,2 procentpunt

De cijfers in deze tabel komen uit het persbericht van KLM en de tabellen van Air France-KLM 134.

Eerste negen maanden20262025Verschil
Bedrijfsresultaat526 mln euro328 mln euro+198 mln euro
Operationele marge4,8%3,3%+1,5 procentpunt
Passagiers KLM-netwerk26,76 mln25,85 mln+3,5%
Stoelkilometers KLM-netwerk87,4 mld83,8 mld+4,3%

Over de eerste negen maanden steeg de omzet met 9,4 procent naar 10.865 miljoen euro bij een capaciteitsgroei van 4,3 procent 13. Een nettoresultaat van KLM Groep staat niet in de publicaties van KLM en Air France-KLM over dit kwartaal.

Hogere ticketopbrengsten en minder ingehuurde toestellen

Volgens Air France-KLM ving KLM de hogere brandstofkosten op met een sterke omzetgroei bij Passage en Cargo 3. De brandstofrekening van KLM steeg in het kwartaal met 29,5 procent naar 842 miljoen euro 3. De kosten per eenheid daalden vooral door een betere inzet van de vloot en veel lagere kosten voor het inhuren van toestellen met bemanning (wet lease). De onderhoudskosten stegen licht 3. De personeelskosten namen met 2,7 procent toe tot 1.038 miljoen euro; de productiviteitswinst uit het verbeterprogramma Back on Track hield de hogere loonkosten volgens Air France-KLM in toom 3. Back on Track heeft inmiddels 750 miljoen euro opgeleverd 1.

KLM vervoerde in het derde kwartaal 9,67 miljoen passagiers, 4,0 procent meer dan een jaar eerder. Op de intercontinentale routes groeide het aantal passagiers met 1,8 procent, binnen Europa met 4,9 procent 3. Over de eerste negen maanden drukten annuleringen van vluchten van en naar het Midden-Oosten en de hogere brandstofkosten op het resultaat van Passage 1. In Oost-Afrika had KLM last van de gevolgen van ebola, schrijft Air France-KLM 3.

Cargo presteerde volgens KLM sterk dankzij extra beschikbare vrachtcapaciteit, een stabiele bedrijfsvoering, goede opbrengsten en strakke kostenbeheersing 1. Het vrachtvervoer van KLM groeide met 15,7 procent en de beladingsgraad steeg met 5,2 procentpunt naar 53,9 procent 3. Air France-KLM wijst op verladers die door verstoringen rond het Suezkanaal en de Straat van Hormuz van zeevracht overstapten op luchtvracht 3.

Brouns: marge moet naar ruim 8 procent

"Het derde kwartaal is traditioneel ons sterkste kwartaal. Dit is de periode waarin we ons geld verdienen. Maar zelfs in een zeer gunstige markt, met hoge ticketopbrengsten en met de resultaten van Back on Track, blijft onze winstmarge te laag", zegt financieel directeur Bas Brouns 1. Volgens hem moet die marge "echt naar ruim 8%" 1. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat de structurele problemen niet zijn opgelost: "De brandstofprijzen zetten het resultaat onder druk, onze kostenbasis blijft te hoog en de operatie is te kwetsbaar om te kunnen blijven investeren en te concurreren." 1

Een rekenvoorbeeld op basis van de omzet over de eerste negen maanden 3: bij een marge van 8 procent zou het bedrijfsresultaat ongeveer 870 miljoen euro zijn geweest, circa 340 miljoen euro meer dan de 526 miljoen euro die KLM behaalde. De cijfers over het eerste halfjaar staan in de analyse van oktober. Eerder verschenen artikelen over de wintervluchten die KLM vooraf schrapt en over het OVV-onderzoek naar de brandende powerbank op KL735.

KLM blijft achter bij Air France

Q3 2026OmzetBedrijfsresultaatMargeMarge t.o.v. Q3 2025
Air France-KLM9.916 mln euro1.346 mln euro13,6%+0,3 procentpunt
Air France Groep6.002 mln euro811 mln euro13,5%-0,7 procentpunt
KLM Groep4.011 mln euro458 mln euro11,4%+1,6 procentpunt
Transavia (NL en FR)1.371 mln euro223 mln euro16,3%-1,2 procentpunt

De cijfers in deze tabel komen uit het kwartaalbericht van Air France-KLM 3. Air France-KLM als geheel boekte een bedrijfsresultaat van 1.346 miljoen euro, 126 miljoen euro meer dan een jaar eerder. De nettowinst van de groep kwam uit op 938 miljoen euro, tegen 768 miljoen euro in het derde kwartaal van 2025 3. De opbrengst per stoelkilometer steeg bij constante wisselkoersen met 7,0 procent, terwijl de kosten per eenheid met 0,1 procent stegen en daarmee vrijwel gelijk bleven 3.

Bij Air France bleef het bedrijfsresultaat met 811 miljoen euro ongeveer gelijk, maar daalde de marge met 0,7 procentpunt omdat de kosten per eenheid sneller stegen dan de opbrengsten 3. KLM haalde een lagere marge dan Air France, maar verbeterde wel met 1,6 procentpunt. Over de eerste negen maanden komt Air France uit op 6,6 procent en KLM op 4,8 procent 3. Volgens Air France-KLM zijn de stappen van Back on Track nog niet genoeg om de doelmarge van meer dan 8 procent te halen 3.

Transavia onder druk, onderhoud verbetert

Transavia staat volgens KLM financieel onder druk door felle concurrentie op vakantiebestemmingen, hoge brandstofkosten en operationele uitdagingen 1. In de cijfers van Air France-KLM wordt Transavia Nederland samengeteld met Transavia Frankrijk. Samen boekten ze in het derde kwartaal een bedrijfsresultaat van 223 miljoen euro, maar over de eerste negen maanden een verlies van 42 miljoen euro 3. De opbrengst per stoelkilometer daalde in Nederland en steeg in Frankrijk; de kostendaling kwam vooral van Transavia Nederland 3. Begin oktober maakte Transavia een bezuinigingsprogramma bekend om de marge van 1 procent naar minstens 8 procent te brengen 6.

Bij Engineering & Maintenance verbeterde het financiële resultaat, al blijven tekorten in de wereldwijde toeleveringsketen een uitdaging bij het onderhoud van vliegtuigen 1. Het gezamenlijke onderhoudsbedrijf AFI KLM E&M boekte in het derde kwartaal een bedrijfsresultaat van 75 miljoen euro 5 en wees vooral op de leveringsproblemen rond GE90-motoren 3. Lees ook: voorstel om KLM E&M vanuit Parijs aan te sturen.

Kasstroom, schuld en investeringen

Kasstroom en schuld publiceert Air France-KLM op groepsniveau. Over de eerste negen maanden kwam de aangepaste operationele vrije kasstroom, zonder eenmalige posten, uit op 1.354 miljoen euro, 570 miljoen euro meer dan een jaar eerder 3. Dat kwam vooral door ruim 300 miljoen euro lagere netto-investeringen, mede dankzij een afspraak tussen KLM en Schiphol 3. Op 29 mei sloten KLM en Schiphol een overeenkomst over de verhuizing van onder meer de vrachtgebouwen, het cateringgebouw en het kantoorgebouw Topside. Schiphol betaalt KLM daarvoor ongeveer 0,5 miljard euro, waarvan 0,3 miljard euro al is ontvangen 3.

De nettoschuld van de groep steeg sinds eind 2025 van 8.392 naar 8.757 miljoen euro, vooral door de terugbetaling van een hybride lening van 498 miljoen euro 3. De verhouding tussen nettoschuld en aangepaste EBITDA bleef 1,6. De groep had eind september 10,56 miljard euro aan kasmiddelen en ongebruikte kredietlijnen 3. Van de betalingen die in de coronatijd zijn uitgesteld, moet KLM in 2026 nog 75 miljoen euro voldoen en in 2027 nog 241 miljoen euro 3. Voor heel 2026 verwacht de groep minder dan 3 miljard euro aan netto-investeringen en een brandstofrekening van 9,2 miljard dollar, 2,3 miljard dollar meer dan in 2025 3.

Schiphol: duurdere havengelden en een plafond van 478.000 vluchten

In oktober 2024 noemde KLM de aangekondigde stijging van de havengelden met 41 procent onredelijk en onverstandig ("unreasonable and unwise"): volgens de maatschappij wordt Schiphol daarmee de op één na duurste luchthaven van Europa 7. Bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven verzet KLM zich nu ook tegen een bijdrage aan het Omgevingsfonds Schiphol 8. Meer daarover staat in het artikel over de havengelden. Op groepsniveau daalden de landingsgelden en heffingen voor luchtverkeersdiensten in het derde kwartaal licht, van 638 naar 628 miljoen euro 3.

Sinds 1 november mag Schiphol maximaal 478.000 commerciële vliegtuigbewegingen per gebruiksjaar afhandelen, waarvan maximaal 27.000 tussen 23.00 en 07.00 uur 9. Het nieuwe luchthavenbesluit maakt groei naar 500.000 vluchten in stappen mogelijk, maar die groei gaat niet automatisch in 9. Meer over het aantal vluchten staat in het artikel over de krimp van Schiphol. Voor de zomer van 2027 gelden nieuwe parameters voor de ochtendpiek; de slotcoördinator heeft een procedure klaarliggen voor het geval niet alle slots met historische rechten kunnen worden toegewezen 10. KLM wil het netwerk van 160 directe bestemmingen vanaf Schiphol behouden 2.

Herstelplan: 1 miljard euro meer resultaat en 8 procent productiever

Om te kunnen investeren in de vloot, het aanbod voor klanten en het personeel moet het jaarlijkse resultaat volgens KLM met 1 miljard euro stijgen naar 1,4 miljard euro 2. NU.nl schreef dat KLM 5.000 banen schrapt, "gelijk aan bijna 15 procent van het personeelsbestand" 11. Volgens KLM verdwijnen er daarvan circa 1.000 helemaal; de rest wordt elders uitgevoerd 2. Lees ook: wat de banenplannen betekenen voor piloten en cabinepersoneel. KLM wil in 2028 minstens 8 procent productiever zijn, met een zeer gematigde loonontwikkeling 2. Volgens De Telegraaf moet het vliegend personeel daarvoor meer uren gaan werken 12.

Minder vliegtuigtypen in Europa

KLM faseert de Boeing 737 en de Embraer E190 de komende jaren uit. De A321neo blijft, maar in plaats van de geplande A320's komen kleinere Embraer E195-E2's, waardoor KLM Cityhopper een grotere rol krijgt 2. De bestelde Airbus-toestellen worden volgens NU.nl elders binnen Air France-KLM gebruikt 11. Op 30 september had KLM, inclusief Cityhopper en Martinair, 186 toestellen in de vloot. Daarvan waren er 38 Boeing 737's, 17 A321neo's, 25 E195-E2's, 16 E190's en 17 E175's 3.

Volgens De Telegraaf gaat het om twintig E195-E2's in plaats van Airbus-toestellen en heeft KLM nog 25 opties op de E2 12. In de E2 passen volgens de krant 25 procent minder passagiers dan in de A320 en de 737 12. Op de intercontinentale routes begon de eerste Airbus A350-900 van KLM op 30 oktober met passagiersvluchten, als eerste naar Toronto; daarna volgen Montreal, Kilimanjaro, Dar es Salaam, Nairobi en Zanzibar 13. Hoe KLM-vliegers aan het nieuwe type wennen, staat in het artikel over de oefenvluchten naar Stavanger. Meer over de werkgevers staat in de antwoorden over KLM Cityhopper als werkgever voor piloten en KLM als werkgever voor piloten.

De werving van niet-operationeel personeel ligt bij Air France-KLM stil 3. Voor 2026 verwacht de groep ongeveer 2 procent meer capaciteit: intercontinentaal ongeveer 2 procent meer, op de korte en middellange afstand van het netwerk ongeveer 1 procent minder en bij Transavia ongeveer 8 procent meer 3. Staat er geen vacature voor verkeersvlieger open, dan heeft solliciteren volgens KLM geen zin 14. Ervaren vliegers die solliciteren hebben volgens KLM onder meer minstens 500 uur op een meermotorig toestel van 5.700 kilogram of zwaarder nodig, waarvan 150 uur in de commerciële luchtvaart in de twaalf maanden voor de sollicitatie 14.

De KLM Flight Academy blijft opleiden. Op 2 maart begon klas 26-1; begin juni volgde klas 26-2, met twee vrouwen en negentien mannen 15. Volgens de school zijn de afgestudeerden van de klassen 21-3 en 22-1 allemaal bij KLM in dienst getreden 15. De opleiding begint met negen maanden theorie, gevolgd door zes maanden training op de DA40, het meermotorige deel op de DA42 en de eindopleiding op Schiphol 15. Hoe de toelating verloopt, staat op de pagina over de KLM Flight Academy-selectie en op de pagina van de KLM Flight Academy. Hoeveel kandidaten de selectie halen, staat in het antwoord over de slagingskans.

Bij Transavia bestond de vloot op 20 oktober uit 20 Airbus A321neo's en 33 Boeing 737's 16. Transavia Nederland en Transavia Frankrijk stappen allebei over van de 737 op de A320neo-familie 3. Meer over de werkgever staat in het antwoord over Transavia als werkgever voor piloten. Meer over de leiding staat in het artikel over de nieuwe Transavia-topman.

Engineering & Maintenance richt zijn kennis, mensen en middelen meer op de vloot van de toekomst en bouwt het onderhoud aan de uit te faseren toestellen versneld af 2. KLM is van plan de aansturing van Engine Services en Component Services nauwer aan te laten sluiten bij Air France-KLM 2. Of vliegtuigmonteur worden een goede keuze is, staat in het antwoord over dat vak. Voor het cabinepersoneel noemt KLM in de aankondiging geen aantallen 2; over het werk aan boord gaat de pagina over het beroep van stewardess.

Arbeidsafspraken bij KLM lopen tot 28 februari 2027

De cao voor KLM-vliegers waarover VNV en KLM op 1 juni een principeakkoord bereikten, loopt tot en met 28 februari 2027. Daarin staat per 1 januari 2027 een loonstijging van 1,5 procent die is gekoppeld aan productiviteitsmaatregelen 17. Het onderhandelingsresultaat voor de cabine-cao heeft ook een looptijd tot en met 28 februari 2027 18, net als de cao voor het grondpersoneel 19. KLM wil met de vakbonden nieuwe cao-afspraken maken die toekomstbestendig zijn 2.

Bonden kritisch, beurs positief

"Een sterke luchtvaartmaatschappij bouw je niet door banen te schrappen en werk uit te besteden", zegt Egon Groen, bestuurder van FNV KLM-Grondpersoneel 20. CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah: "We delen de ambitie om KLM sterker en robuuster te maken. Maar met de keuzes die KLM nu maakt betalen de werknemers dus de prijs." 21 Het ministerie van Financiën, grootaandeelhouder van KLM, laat weten dat het "van belang" is dat KLM de financiële positie versterkt 22. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat: "Een financieel weerbaar KLM en Schiphol zijn erg belangrijk voor de verbondenheid van Nederland en het verdienvermogen van de Nederlandse economie." 11

Het bedrijfsresultaat van Air France-KLM lag boven de verwachting van analisten, die op iets minder dan 1,1 miljard euro rekenden 23. Op de beurs in Parijs stond het aandeel Air France-KLM om 09.19 uur op 12,755 euro, 13,1 procent boven de slotkoers van woensdag van 11,275 euro 24.

Wat nu: jaarcijfers, cao-overleg en Schiphol

Air France-KLM publiceert de jaarcijfers over 2026, met daarin het vierde kwartaal, op 25 februari 2027 25. Op 28 februari 2027 eindigt de looptijd van de cao's van cabinepersoneel, grondpersoneel en vliegers 171819. Voor het vierde kwartaal heeft de groep 62 procent van het brandstofverbruik afgedekt, voor 2027 54 procent 3. De uitbreiding van de groep met SAS ligt nog bij de Europese Commissie 2; meer daarover in het artikel over de SAS-overname. Op Schiphol volgt de slotverdeling voor de zomer van 2027 onder de nieuwe piekparameters 10. Welke routes de A350 als eerste vliegt, staat in het overzicht van de eerste A350-routes.

VRAGEN VAN LEZERSKan ik op mijn negentiende meteen selectie doen bij een vliegschool of kan ik beter eerst een andere opleiding doen?Antwoord · 4 bronnenKlopt het dat Lufthansa CityLine kandidaten financieel ondersteunt in plaats van te laten betalen voor hun selectie en opleiding?Antwoord · 3 bronnenMoet overkomend Martinair-cabinepersoneel bij de KLM onderaan de senioriteit instromen of niet?Antwoord · 4 bronnen

Bronnen

  1. 1KLM · Cijfers derde kwartaal KLM Groep5 nov 2026
  2. 2KLM · KLM grijpt in om positie te versterken en om Nederland met de wereld te blijven verbinden5 nov 2026
  3. 3Air France-KLM · Third Quarter 2026 (press release)5 nov 2026
  4. 4Air France-KLM · Q3 2025 results presentation6 nov 2025
  5. 5Air France-KLM · Q3 2026 results presentation5 nov 2026
  6. 6Transport Online · Transavia start grootschalig bezuinigingsprogramma om winstgevendheid fors te verhogen5 okt 2026
  7. 7KLM · KLM response to 41% increase in Schiphol airport charges31 okt 2024
  8. 8Nationale Transportgids · KLM vindt Schiphol te duur en weigert mee te betalen aan isolatie van woningen4 nov 2026
  9. 9Transport Online · Schiphol krijgt maximum van 478.000 vluchten, maar groei naar 500.000 blijft mogelijk27 okt 2026
  10. 10Airport Coordination Netherlands · Capacity declaration AMS S27 & Working Procedure Exceedance of historic entitlement new peak parameters30 sep 2026
  11. 11NU.nl · KLM grijpt in en schrapt 5.000 banen: 'Voortbestaan is geen vanzelfsprekendheid'5 nov 2026
  12. 12De Telegraaf · In nood verkerend KLM grijpt zwaar in: schrapt 5000 banen5 nov 2026
  13. 13KLM · Eerste KLM-vlucht met Airbus A350 naar Toronto30 okt 2026
  14. 14KLM Careers · Cockpit | Werken bij KLM5 nov 2026
  15. 15KLM Flight Academy · Studenten Nieuws5 nov 2026
  16. 16Transavia · Transavia's fleet now includes twenty Airbus A321neos20 okt 2026
  17. 17VNV · VNV en KLM bereiken principeakkoord over simpele en realistische cao1 jun 2026
  18. 18VNC · Onderhandelingsresultaat KLM cabine-cao10 dec 2025
  19. 19De Unie · Bemiddeling afgerond; Cao-resultaat met alle grondbonden31 okt 2025
  20. 20FNV · KLM-directie mag werknemers niet laten opdraaien voor eigen problemen5 nov 2026
  21. 21CNV · CNV: KLM-plannen komen hard aan bij werknemers5 nov 2026
  22. 22Reformatorisch Dagblad (ANP) · Financiën: van belang dat KLM financiële positie versterkt5 nov 2026
  23. 23De Aandeelhouder (ABM Financial News) · KLM kondigt grote reorganisatie aan5 nov 2026
  24. 24IEX · Koers Air France-KLM5 nov 2026
  25. 25Air France-KLM · Financial calendar5 nov 2026
WIJZIGINGENdo 5 nov · 09:50 · De banengevolgen van het herstelplan staan nu bovenaan, met de reactie van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.do 5 nov · 09:39 · Gepubliceerd.Hoe wij werken

Praat mee

Reageren kan met een gratis account; je volgt het gesprek daarna automatisch.

Nog geen reacties. Wat vind jij ervan?

Meer over airlines en werkgevers