Nieuws
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERS

Kerosine duur, zomer sterk: zo scoren KLM, Transavia en Brussels Airlines

Door , met de Airwork-redactie
12 bronnen · 8 nov 2026, 17:34

Airbus A320neo van Brussels Airlines met registratie OO-SBC vlak voor de landing op Brussels Airport
Een Airbus A320neo van Brussels Airlines landt op Brussels Airport (archieffoto). Foto: RCAPEDIA via Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0
IN HET KORT
  • Air France-KLM boekte in het derde kwartaal 1.346 miljoen euro aangepast bedrijfsresultaat en KLM Groep 458 miljoen euro, ondanks 28 procent hogere brandstofkosten bij de groep.1
  • Transavia haalde een marge van 16,3 procent bij 42,6 procent hogere brandstofkosten; over negen maanden staat het nog op 42 miljoen euro aangepast bedrijfsverlies.1
  • Brussels Airlines noteerde een record van 84 miljoen euro, na een eerste halfjaar met 70 miljoen euro aangepast bedrijfsverlies.68
  • KLM noemt het vliegerstekort grotendeels opgelost; geen van de groepen noemt in deze cijfers aantallen nieuwe piloten.121

De drie grote Europese luchtvaartgroepen publiceerden afgelopen week hun cijfers over het derde kwartaal. Brandstof werd overal fors duurder, bij Air France-KLM en IAG ook na afdekking via hedging. Bij Air France-KLM stegen de brandstofkosten met 28 procent tot 2.133 miljoen euro 1. Lufthansa Group noemt 543 miljoen euro extra brandstofkosten 2. Bij IAG, moederbedrijf van British Airways en Vueling, steeg de post brandstof en emissierechten met 30,4 procent 3. Voor piloten in Nederland en België tellen vooral de keuzes die daarna volgen: wat doen KLM, Transavia en Brussels Airlines met vloot en capaciteit?

De cijfers zijn niet één op één vergelijkbaar. Air France-KLM en Lufthansa Group rapporteren een aangepast bedrijfsresultaat, IAG een bedrijfsresultaat voor uitzonderlijke posten, terwijl Ryanair een boekjaar hanteert dat op 1 april begint. Het derde kwartaal gaat bij de drie groepen over juli tot en met september 123.

KLM Groep Q3458 mln euro
Transavia Q3223 mln euro
Brussels Airlines Q384 mln euro
Brandstof AF-KLM Q3+28%

KLM verdient meer, maar haalt het margedoel nog niet

Air France-KLM boekte een aangepast bedrijfsresultaat van 1.346 miljoen euro, 126 miljoen euro meer dan een jaar eerder, op een omzet van 9.916 miljoen euro 1. De marge kwam uit op 13,6 procent. De nettowinst bedroeg 938 miljoen euro 1. KLM Groep droeg daaraan 458 miljoen euro bij, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder, bij een marge van 11,4 procent 1. Air France haalde 13,5 procent 1. De brandstofkosten van KLM stegen met 29,5 procent tot 842 miljoen euro 1.

Over de eerste negen maanden blijft de marge van KLM met 4,8 procent ver onder de meer dan 8 procent die het concern nastreeft 14. Wat er bij KLM verandert aan banen en cijfers, staat in onze analyse van de KLM-cijfers.

Transavia groeit door, maar de brandstofrekening stijgt het hardst

Transavia, dat de groep als één geheel rapporteert voor Nederland en Frankrijk, haalde een aangepast bedrijfsresultaat van 223 miljoen euro, 6 miljoen euro meer dan een jaar eerder 1. De marge daalde met 1,2 procentpunt naar 16,3 procent 1. De capaciteit groeide met 6,9 procent, terwijl de brandstofkosten met 42,6 procent stegen tot 322 miljoen euro 1. De opbrengst per stoelkilometer steeg in Frankrijk maar daalde in Nederland 1. Over de eerste negen maanden staat Transavia nog op een aangepast bedrijfsverlies van 42 miljoen euro 1.

Transavia wil 200 miljoen euro per jaar besparen of extra verdienen om de winstmarge naar minstens 8 procent te brengen, meldt NL Times 5. Over de invulling lopen nog gesprekken 5. Meer daarover lees je in ons artikel over het besparingsplan.

Brussels Airlines boekt een record binnen Lufthansa Group

Lufthansa Group haalde een aangepast bedrijfsresultaat (EBIT) van 1,4 miljard euro, 6 procent meer dan een jaar eerder, op een recordomzet van 12,2 miljard euro 2. De groep had voor 2026 ongeveer 86 procent van de brandstof van zijn passagiersmaatschappijen afgedekt 2. Brussels Airlines meldt een aangepast bedrijfsresultaat van 84 miljoen euro, een record en 23,5 procent meer dan een jaar eerder 6. Volgens een verslag van de resultatenpresentatie was de marge 14,6 procent 7. Lufthansa Airlines kwam volgens datzelfde verslag uit op 6,0 procent, onder meer door stakingskosten van ongeveer 65 miljoen euro 72.

Dat record volgt op een zwak eerste halfjaar. Brussels Airlines leed toen een aangepast bedrijfsverlies van 70 miljoen euro 8. De maatschappij ziet af van twee extra Airbus A330's die voor 2027 gepland stonden, zodat de langeafstandsvloot op elf toestellen blijft. In de zomer van 2027 huurt ze ook geen toestellen met bemanning in 9. Wel groeit het netwerk bescheiden: vanaf 29 maart 2027 vliegt Brussels Airlines tot vijf keer per week naar Caïro 10.

IAG en Ryanair: druk op de korte afstand

IAG haalde een bedrijfsresultaat voor uitzonderlijke posten van 1.726 miljoen euro, tegen 2.053 miljoen euro een jaar eerder, bij een marge van 17,7 procent 3. Vueling kwam met een marge van 23,8 procent het hoogst uit, maar IAG snoeide op Europese routes in de capaciteit, vooral bij Iberia en Vueling, om de winstgevendheid te beschermen 34. Ryanair meldt over het eerste halfjaar van zijn boekjaar, april tot en met september, een nettowinst van 2,15 miljard euro, 15 procent minder dan een jaar eerder. Het doel voor het boekjaar ging omlaag van 216 naar 214 miljoen passagiers 11.

Vloot en werving in Nederland en België

KLM schrijft dat het tekort aan vliegers en onderhoudspersoneel grotendeels is opgelost 12. Binnen Europa komen kleinere Embraer E195-E2's in plaats van de geplande Airbus A320's, de A321neo blijft in de vloot en de Boeing 737 en Embraer E190 verdwijnen de komende jaren 12. KLM Cityhopper krijgt daardoor een grotere rol 12; lees ook ons artikel over de E195-E2-vloot. Wat de circa 1.000 banen die verdwijnen voor vliegers betekenen, lees je in ons artikel over de banen bij KLM. Air France-KLM houdt de werving van niet-operationeel personeel stil 1.

Air France-KLM verwacht voor heel 2026 bij Transavia ongeveer 8 procent meer capaciteit, terwijl de groep op de korte en middellange afstand van het netwerk op ongeveer 1 procent minder rekent 1. Transavia Nederland en Transavia Frankrijk stappen allebei over van de Boeing 737 naar de Airbus A320neo-familie 1. Lufthansa Group mikt in 2027 volgens een verslag van de presentatie op enkele procenten meer capaciteit, vooral op intercontinentale routes 7.

Geen van de drie groepen noemt in deze cijfers aantallen nieuwe piloten. Wie de eisen en vacatures wil volgen, vindt die per werkgever bij KLM, Transavia of Brussels Airlines. Het internationale marktbeeld staat in dit Engelstalige overzicht op PilotinQ.

Praat mee

Reageren kan met een account; je volgt het gesprek daarna automatisch.

Nog geen reacties. Wat vind jij ervan?

Meer over airlines en werkgevers

NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSTUI fly Belgium: meer vluchten naar minder bestemmingen
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSMeer E195-E2's voor KLM Cityhopper en LATAM in Brazilië
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERSTUI fly Nederland krijgt als eerste binnen TUI de Boeing 737 MAX 10
Stel een vraag over dit artikel
NIEUWS · AIRLINES EN WERKGEVERS

Kerosine duur, zomer sterk: zo scoren KLM, Transavia en Brussels Airlines

De brandstofrekening liep in het derde kwartaal fors op bij Air France-KLM en Lufthansa Group. KLM en Brussels Airlines verdienden toch meer, Transavia groeit door. Wat de cijfers zeggen over vloot en werving in Nederland en België.

Door , met de Airwork-redactie · op basis van 12 bronnenGepubliceerd zo 8 nov 2026, 17:34 · 4 min lezen
Airbus A320neo van Brussels Airlines met registratie OO-SBC vlak voor de landing op Brussels Airport
Een Airbus A320neo van Brussels Airlines landt op Brussels Airport (archieffoto). Foto: RCAPEDIA via Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0
IN HET KORT
  • Air France-KLM boekte in het derde kwartaal 1.346 miljoen euro aangepast bedrijfsresultaat en KLM Groep 458 miljoen euro, ondanks 28 procent hogere brandstofkosten bij de groep.1
  • Transavia haalde een marge van 16,3 procent bij 42,6 procent hogere brandstofkosten; over negen maanden staat het nog op 42 miljoen euro aangepast bedrijfsverlies.1
  • Brussels Airlines noteerde een record van 84 miljoen euro, na een eerste halfjaar met 70 miljoen euro aangepast bedrijfsverlies.68
  • KLM noemt het vliegerstekort grotendeels opgelost; geen van de groepen noemt in deze cijfers aantallen nieuwe piloten.121

De drie grote Europese luchtvaartgroepen publiceerden afgelopen week hun cijfers over het derde kwartaal. Brandstof werd overal fors duurder, bij Air France-KLM en IAG ook na afdekking via hedging. Bij Air France-KLM stegen de brandstofkosten met 28 procent tot 2.133 miljoen euro 1. Lufthansa Group noemt 543 miljoen euro extra brandstofkosten 2. Bij IAG, moederbedrijf van British Airways en Vueling, steeg de post brandstof en emissierechten met 30,4 procent 3. Voor piloten in Nederland en België tellen vooral de keuzes die daarna volgen: wat doen KLM, Transavia en Brussels Airlines met vloot en capaciteit?

De cijfers zijn niet één op één vergelijkbaar. Air France-KLM en Lufthansa Group rapporteren een aangepast bedrijfsresultaat, IAG een bedrijfsresultaat voor uitzonderlijke posten, terwijl Ryanair een boekjaar hanteert dat op 1 april begint. Het derde kwartaal gaat bij de drie groepen over juli tot en met september 123.

KLM verdient meer, maar haalt het margedoel nog niet

Air France-KLM boekte een aangepast bedrijfsresultaat van 1.346 miljoen euro, 126 miljoen euro meer dan een jaar eerder, op een omzet van 9.916 miljoen euro 1. De marge kwam uit op 13,6 procent. De nettowinst bedroeg 938 miljoen euro 1. KLM Groep droeg daaraan 458 miljoen euro bij, 106 miljoen euro meer dan een jaar eerder, bij een marge van 11,4 procent 1. Air France haalde 13,5 procent 1. De brandstofkosten van KLM stegen met 29,5 procent tot 842 miljoen euro 1.

Over de eerste negen maanden blijft de marge van KLM met 4,8 procent ver onder de meer dan 8 procent die het concern nastreeft 14. Wat er bij KLM verandert aan banen en cijfers, staat in onze analyse van de KLM-cijfers.

Transavia groeit door, maar de brandstofrekening stijgt het hardst

Transavia, dat de groep als één geheel rapporteert voor Nederland en Frankrijk, haalde een aangepast bedrijfsresultaat van 223 miljoen euro, 6 miljoen euro meer dan een jaar eerder 1. De marge daalde met 1,2 procentpunt naar 16,3 procent 1. De capaciteit groeide met 6,9 procent, terwijl de brandstofkosten met 42,6 procent stegen tot 322 miljoen euro 1. De opbrengst per stoelkilometer steeg in Frankrijk maar daalde in Nederland 1. Over de eerste negen maanden staat Transavia nog op een aangepast bedrijfsverlies van 42 miljoen euro 1.

Transavia wil 200 miljoen euro per jaar besparen of extra verdienen om de winstmarge naar minstens 8 procent te brengen, meldt NL Times 5. Over de invulling lopen nog gesprekken 5. Meer daarover lees je in ons artikel over het besparingsplan.

Brussels Airlines boekt een record binnen Lufthansa Group

Lufthansa Group haalde een aangepast bedrijfsresultaat (EBIT) van 1,4 miljard euro, 6 procent meer dan een jaar eerder, op een recordomzet van 12,2 miljard euro 2. De groep had voor 2026 ongeveer 86 procent van de brandstof van zijn passagiersmaatschappijen afgedekt 2. Brussels Airlines meldt een aangepast bedrijfsresultaat van 84 miljoen euro, een record en 23,5 procent meer dan een jaar eerder 6. Volgens een verslag van de resultatenpresentatie was de marge 14,6 procent 7. Lufthansa Airlines kwam volgens datzelfde verslag uit op 6,0 procent, onder meer door stakingskosten van ongeveer 65 miljoen euro 72.

Dat record volgt op een zwak eerste halfjaar. Brussels Airlines leed toen een aangepast bedrijfsverlies van 70 miljoen euro 8. De maatschappij ziet af van twee extra Airbus A330's die voor 2027 gepland stonden, zodat de langeafstandsvloot op elf toestellen blijft. In de zomer van 2027 huurt ze ook geen toestellen met bemanning in 9. Wel groeit het netwerk bescheiden: vanaf 29 maart 2027 vliegt Brussels Airlines tot vijf keer per week naar Caïro 10.

IAG en Ryanair: druk op de korte afstand

IAG haalde een bedrijfsresultaat voor uitzonderlijke posten van 1.726 miljoen euro, tegen 2.053 miljoen euro een jaar eerder, bij een marge van 17,7 procent 3. Vueling kwam met een marge van 23,8 procent het hoogst uit, maar IAG snoeide op Europese routes in de capaciteit, vooral bij Iberia en Vueling, om de winstgevendheid te beschermen 34. Ryanair meldt over het eerste halfjaar van zijn boekjaar, april tot en met september, een nettowinst van 2,15 miljard euro, 15 procent minder dan een jaar eerder. Het doel voor het boekjaar ging omlaag van 216 naar 214 miljoen passagiers 11.

Vloot en werving in Nederland en België

KLM schrijft dat het tekort aan vliegers en onderhoudspersoneel grotendeels is opgelost 12. Binnen Europa komen kleinere Embraer E195-E2's in plaats van de geplande Airbus A320's, de A321neo blijft in de vloot en de Boeing 737 en Embraer E190 verdwijnen de komende jaren 12. KLM Cityhopper krijgt daardoor een grotere rol 12; lees ook ons artikel over de E195-E2-vloot. Wat de circa 1.000 banen die verdwijnen voor vliegers betekenen, lees je in ons artikel over de banen bij KLM. Air France-KLM houdt de werving van niet-operationeel personeel stil 1.

Air France-KLM verwacht voor heel 2026 bij Transavia ongeveer 8 procent meer capaciteit, terwijl de groep op de korte en middellange afstand van het netwerk op ongeveer 1 procent minder rekent 1. Transavia Nederland en Transavia Frankrijk stappen allebei over van de Boeing 737 naar de Airbus A320neo-familie 1. Lufthansa Group mikt in 2027 volgens een verslag van de presentatie op enkele procenten meer capaciteit, vooral op intercontinentale routes 7.

Geen van de drie groepen noemt in deze cijfers aantallen nieuwe piloten. Wie de eisen en vacatures wil volgen, vindt die per werkgever bij KLM, Transavia of Brussels Airlines. Het internationale marktbeeld staat in dit Engelstalige overzicht op PilotinQ.

STEL EEN VRAAG

Bronnen

  1. 1Air France-KLM · Air France-KLM Q3 2026 Results (press release)5 nov 2026
  2. 2Lufthansa Group · Lufthansa Group increases operating profit: strong demand and cost discipline more than offset higher fuel costs3 nov 2026
  3. 3IAG · Interim management statement for the nine months to 30 September 20265 nov 2026
  4. 4Aerospace Global News · High fuel bills and low-cost wins: Inside Europe's Q3 airline results8 nov 2026
  5. 5NL Times · Transavia seeks EU200 million savings, union warns staff shortages16 okt 2026
  6. 6Brussels Airlines · Brussels Airlines achieves record results in summer3 nov 2026
  7. 7Investing.com · Lufthansa Q3 2026 slides: yields surge, cargo triples profit3 nov 2026
  8. 8The Brussels Times · Brussels Airlines lost EUR 70 million in first half of this year4 aug 2026
  9. 9Aerotelegraph · Brussels Airlines darf Langstreckenflotte nicht wie geplant erweitern4 aug 2026
  10. 10Brussels Airlines · Brussels Airlines expands its network in Summer 2027 with new destination Cairo20 okt 2026
  11. 11Grafa · Ryanair H1 FY27 profit falls 15 percent2 nov 2026
  12. 12KLM · KLM takes action to strengthen its position and keep the Netherlands connected to the world5 nov 2026
WIJZIGINGENzo 8 nov 2026 · 17:34 · Gepubliceerd.Hoe wij werken

Praat mee

Reageren kan met een account; je volgt het gesprek daarna automatisch.

Nog geen reacties. Wat vind jij ervan?

Meer over airlines en werkgevers